OFERTA EDUKACYJNA

PLAN ZAJĘĆ

SEKCJE MDK W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

NAJMŁODSI

eMDeKuś – Artystyczna Akademia Dziecięca „eMDeKuś” to pole twórczych eksploracji dla naszych najmłodszych. To tutaj każdego dnia, pod czujnym okiem Pań nauczycielek Renaty Florczak i Elżbiety Czaja, dzieci mogą kreatywnie realizować swoje pasje i uczyć się w twórczy sposób patrzeć na szczegóły otaczającego je świata. Dzieci rozwijają się u nas językowo, muzycznie, plastycznie, a zajęciom towarzyszy wiele dodatkowych wydarzeń okolicznościowych w artystycznej oprawie, takich jak Dzień Mamy, Taty, Babci, Dziadka, powitanie wiosny, Mikołajki itp.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 3-5 lat i odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 14.00

MŁODZIAKI – Wszechstronna propozycja zajęć popołudniowych dla dzieci. Naszym Młodziakom oferujemy przestrzeń, w której poprzez udział w różnorodnych zajęciach mają możliwość rozwoju swoich pasji, zainteresowań i talentów. Przez pięć dni w tygodniu, pod okiem naszych wykwalifikowanych instruktorów, dzieci mogą brać udział w różnego zajęciach: instrumentalno-wokalnych, rytmiki z umuzykalnieniem, plastycznych, teatralnych, szachowych i sportowych z elementami kickboxingu.
Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 4-6 lat i odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach: 16.00 – 17.30.

 Poniedziałek

 Zajęcia instrumentalno-wokalne

 mgr Anna Dziuba

 Wtorek

 Zajęcia sportowe z elementami kickboksingu

 mgr Aleksander Grabowski

 Środa

 Zajęcia szachowe

 mgr Jacek Gałka

 Czwartek

 Zajęcia muzyczne

 mgr Cezary Górczyński

 Piątek

 Zajęcia plastyczne

 mgr Lilia Marciniak

 


DZIAŁ ARTYSTYCZNY

SEKCJA WOKALNA od lat ciesząca się ogromnym zainteresowaniem,dzięki zaangażowaniu Katarzyny Karolak-Rojewskiej, która w MDK od 1998 roku wspiera i rozwija uzdolnione wokalnie dziecii młodzież z Kutna i okolic. Wśród uczestników sekcji wokalnej jest wielu laureatów ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów wokalnych, a niektórzy nasi absolwenci dziś zajmują się śpiewem

zawodowo. Jesteśmy dumni, że to właśnie w MDK stawiali swoje pierwsze, muzyczne kroki i zapartym tchem śledzimy ich sukcesy. Sekcję wokalną wspiera nasze studio nagrań i realizacji dźwięku – dzięki ich wspólnym działaniom MDK może pochwalić się nagraniem materiału na płyty: „Dla Ciebie Polsko”, „List do dzieci” (piosenki do tekstów Ju. Tuwima), „Zaśpiewajmy kolędę”, „Leć, kolędo, leć”. Sekcja współpracuje też ze znanymi i cenionymi wokalistami, a nieustannie rozbrzmiewające na korytarzach naszego budynku głosy uczestników sekcji to nasza duma i radość dla uszu.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 6-19 lat.

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „Różyczka” – Zajęcia taneczno-wokalne, prowadzone przez Panie Kasię Karolak-Rojewską i Małgosię Kubiak. To tutaj, poza kształceniem umiejętności wokalnych i pasji tanecznych, nasi młodzi artyści mogą zetknąć się z tradycjami muzycznymi całego świata. Zespół ma za sobą pierwsze występy na scenach kutnowskich, między innymi podczas Święta Róży. W najbliższych planach mamy udział w konkursach tanecznych o szerszym zasięgu.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-16 lat.

SEKCJA NAUKI GRY NA INSTRUMENTACH – W MDK Kutno dajemy młodym, uzdolnionym i chcącym uczyć się gry na instrumentach dzieciom, możliwość indywidualnej nauki. Prowadzimy lekcje nauki gry na gitarze (Pan Czarek Górczyński) i na keyboardzie (Pan Sławek Pijanowski). Pod czujnym okiem (i uchem) naszych instruktorów, dzieci i młodzież mogą uczyć się podstaw gry na instrumentach lub szlifować swój już zdobyty warsztat muzyczny.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-25 lat.

SEKCJA TEATRALNA – Zajęcia teatralne są olbrzymim polem do popisu dla nieograniczonej dziecięcej wyobraźni. Zabawa w teatr to szczególna forma aktywności i ekspresji twórczej. Na teatralnych spotkaniach młodzi ludzie uczą się improwizacji oraz otwierają na piękny i tajemniczy świat teatru, nacechowany wolnością i swobodą, bo na zajęciach Pani Małgosi Marciniak dzieci same wymyślają sceny i dialogi, same dobierają rekwizyty, a co za tym idzie same szukają sposobów wyrażania siebie. Zabawa w teatr sprzyja też pracy grupowej, spełnia więc ważne funkcje społeczne oraz jest wspaniałą przestrzenią sprzyjającą nawiązywaniu nowych przyjaźni.
Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 8-12 lat.


SEKCJA TANECZNA – Taniec to jedna z najprzyjemniejszych fizycznych form wyrażania siebie i rozwijania dziecięcej psychomotoryki. Nasza taneczna propozycja skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Przez zabawę z muzyką, dzieci kierowane przez Panią Małgosię Kubiak, tworzą inscenizacje taneczne, rozwijają wrażliwość, uczą się wyrażać emocje i pokonywać swoją nieśmiałość, a co za tym idzie budować poczucie własnej wartości i pewność siebie. Dzięki zajęciom tanecznym dzieci uczą się czym jest rytm, poznają podstawowe kroki taneczne i rozwijają swoje umiejętności ruchowe.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-6 lat.

ZESPOŁY MUZYCZNE – W MDK udzielamy wsparcia młodzieżowym obiecującym, amatorskim zespołom muzycznym, które w naszych murach, pod opieką instruktora Pana Czarka Górczyńskiego, mogą odbywać próby, pracować nad swoim muzycznym materiałem, planować muzyczną przyszłość, a także przygotowywać się do udziału w koncertach, festiwalach czy konkursach.
Jeśli masz lub planujesz założyć zespół muzyczny, zgłoś się do nas, na pewno udzielimy ci kompleksowego wsparcia.

SEKCJA PLASTYCZNA – W sekcji plastycznej, pod opieką naszej plastyczki Pani Lilii Marciniak, dzieci i młodzież mogą realizować się poprzez rysunek oraz rozwijać talent plastyczny. Kształcimy nie tylko umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi, ale też bierzemy udział (często z sukcesami) w ogólnopolskich konkursach plastycznych, a przede wszystkim uczymy się wyrażać siebie w twórczy sposób, bo wiemy, że prace manualne wzbogacają dziecięcą osobowość i rozbudowują wyobraźnię.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-10 lat.
Organizujemy także warsztaty plastyczne dla szkół.

SEKCJA MALARSKA „GALERIA” – sekcja prowadzona przez Panią Lilę Marciniak skierowana do młodzieży. To tutaj starsze dzieci mo rozwijać swoje plastyczne zainteresowania i talenty oraz poznawać techniki malarskie – przede wszystkim malowanie na płótnie farbami akrylowymi.
Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 10-16 lat.

DZIAŁ TECHNICZNY

SEKCJA INFORMATYCZNO-MULTIMEDIALNA – To tu, pod czujnym informatycznym okiem Pana Sławka Pijanowskiego, młodzi aspirujący informatycy zgłębiają tajniki grafiki komputerowej, kwestie związane z multimediami oraz rozwijają umiejętności programowania komputerowego i posługiwania się technikami komputerowymi. W ramach sekcji odbywają się także zajęcia z robotyki, na których młodzi inżynierowie i naukowcy poznają fascynujący świat zjawisk z zakresu mechaniki, elektroniki czy cybernetyki. Chcecie ożywić robota? Dla nas to nic trudnego! Wprowadzimy Was też w sekrety programowania gier komputerowych.
Zajęcia skierowane są do dzieci od 7 roku życia.

Organizujemy także warsztaty robotyki dla szkół.

SEKCJA MODELARSKA „MŁODY TECHNIK” – Zajęcia prowadzone przez Pana Pawła Potockiego mają w MDK bardzo długą tradycję. Sekcja modelarska jest jedną z pierwszych sekcji które powstały w naszej placówce już w latach 60. To tu uczymy młodych techników podstaw modelarstwa, budujemy latawce, rozwijamy wyobraźnię i umiejętności techniczne oraz uczymy orientacji przestrzennej.
Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 10 – 16 lat.
Organizujemy także warsztaty modelarskie dla szkół.

STUDIO NAGRAŃ I REALIZACJI DŹWIĘKU – Studio prowadzone przez Radka Rojewskiego, ściśle współpracujące z sekcją wokalną. To tutaj zajmujemy się bieżącą realizacją wszystkich materiałów demo wysyłanych na konkursy czy festiwale wokalne. W studio nagraliśmy do tej pory materiał na cztery płyty z udziałem naszych podopiecznych z sekcji wokalnej.

DZIAŁ SPORTOWY

SEKCJA KICKBOXINGUszybkość, siła, sprawność – to najważniejsze umiejętności, które rozwijają nasze dzieci i młodzież w sekcji kickboxingu. Pod czujnym okiem trenera Alka Grabowskiego wzmacniamy jednak nie tylko predyspozycje fizyczne, ale uczymy też hartu ducha, woli walki i budujemy pewność siebie. Uczestnicy sekcji biorą udział w licznych ogólnopolskich zawodach, z których zazwyczaj wracają z medalami.

Zajęcia dla początkujących skierowane są do dzieci w wieku 6-10 lat.

SEKCJA JUDO – W naszym Uczniowskim Klubie Sportowym „Ippon” sukces goni sukces. Młodzi judocy, nad których pracą czuwa trener Maciej Kisieliński, raz po raz wracają z zawodów, ze złotem, srebrem i brązem. Sekcja ma wieloletnią tradycję i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród obiecujących sportowców obu płci. Ta piękna, pochodząca z Japonii sztuka walki uczy doskonalenia samego siebie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Na zajęcia dla osób początkujących zapraszamy dzieci w wieku 6-8.

DZIAŁ LITERACKI

SEKCJA MIŁOŚNIKÓW LITERATURY I JĘZYKA OJCZYSTEGO Zajęcia podzielone są na dwie grupy – pierwsza skierowana jest do uczniów ostatnich klas szkół średnich, druga do ostatnich klas gimnazjów. Do sekcji zapraszamy wszystkich, którzy chcą poszerzyć ogólną wiedzę z zakresu języka polskiego zdobytą w szkole, budować i pogłębiać swoją świadomość i wrażliwość językową lub wybierają się na studia humanistyczne (szkoły średnie) lub do klas o profilu humanistycznym (gimnazja). Na pewno nie będą się u nas nudzić wszyscy miłośnicy literatury pięknej oraz osoby, które mają za sobą pierwsze próby pisarskie.
Przy wsparciu Oli Kołodziejek młodzież będzie pogłębia
ć umiejętność rozumienia tekstów pisanych, poszerzać zdolność analizy i interpretacji tekstu literackiego (proza i poezja), pogłębiać umiejętność posługiwania się różnymi formami wypowiedzi (rozprawka, sprawozdanie, recenzja itp.) czy wzbogacać swój język poprzez zajęcia leksykalne.
W ramach sekcji zapraszamy też dzieci i młodzież na praktyczne warsztaty radiowe – dzięki nim dzieci z MDK mogą wziąć udział w audycji radiowej Młodzieżowego Domu Kultury „Dzieci mają głos”, emitowanej na antenie lokalnego Radia Q.